Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak jak je to tedy s těmi hrami

22. 02. 2013 9:15:18
Sice mám za sebou dokončenou výuku na téma "Teorie her", ale moje zamyšlení bude směřovat mimo obor mikroekonomie. Ačkoliv na poli ekonomickém by bylo vše o mnoho jednodušší. Platí tam totiž jasná pravidla, otevřené definice, nezpochybnitelné fakty a všichni se jimi řídí a vědí, jaký bude výsledek, pokud se zachovají tak či onak. Co ale "Teorie vztahových her"? Tato sféra je natolik spletitá, že by dokonce snad zasloužila rovněž studijní obor. A možná by pak i ubylo stesků, zklamání, naštvání, rozchodů a bůh ví, čeho ještě. Ano, ano, kdyby nás tak učili již od základní školy umění mezilidské komunikace a chování se ve vztazích, ať už jde o vztahy jakékoliv.

Nějakou řádku let jsem vnímala a naslouchala radám přátel, kolegů, rodiny, chytrým časopisům a vševědoucím plátkům na internetu. Neříkám, že jsem se jimi řídila, jsem ten typ, co si vždy udělá nakonec stejně vše po svém, ale vnímala jsem je. Všichni a všude radí to samé. Hrát. A toto několikaleté vnímání se ze mě v poslední době dere na povrch a moje hlava je plná otazníků.

Vztahové hry. Umění komunikace. Manipulace. Taktika a strategie. Vážně je to v opravdovém světě tak? Skutečně to všechno, co je mezi námi lidmi, fuguje na těchto principech? Když mám touhu, aby mě muž někam pozval, budu dělat nedobytnou pevnost, hrát si že nemám zájem, i když zájem mám? Když má muž zájem pozvat někam ženu, začne vymýšlet neuvěřitelné příběhy, dělat se lepším, než je, hrát na city, inscenovat náhodné setkání a podobně? Zde ale vsunu zásadní fakt a to ten, na který mě upozornil jeden mužský element: "Muž nechce nikdy ženu jen někam pozvat, veškerá energie, která je kladena do balení, je do něj vložena proto, že balení končí sexem." Prásk. Spadla mi čelist. No dobře. Pojďme si to zrekapitulovat. Asi pro mě bude žalostně těžké uvěřit faktu, že muž chce trávit chvíle se ženou jen proto, že na konci té chvíle (nebo i uprostřed) dojde k sexu, ale dejme tomu, že to tak skutečně je. Takže pokud něco chci "hraji" nějakou roli, či onu hru, aby se to něco stalo. U mužů je to příběhování, vymýšlení a vylepšování ještě relativně v mezích, ale u žen? Ženy se chovají přesně opačně, aby dosáhly svého cíle. Předstírají nezájem.

A teď mne zajímalo, zda tomu tak opravdu je. Zda to je vážně to, co na lidi platí. A bohužel se většinou potvrdilo, že ano. Mezilidská komunikace je tak úžasný a rozmanitý nástroj a my ji využíváme tak málo a tak nudně. Vlastně neustále cyklicky. Neumím definovat, kdy a proč tyto lidské podivné hry vznikly, ale upřímně neděkuji za to. Vymizel tak díky nim totiž nejeden úžasný charakterový rys. Například spontánnost, upřímnost, umění vyjádřit radost, sdílené štěstí a euforii, otevřenost, důvěryhodnost, temperament a impulzivnost. Díky hrám je ve vztazích spoustu faleše, strachu, neupřímnosti, nepochopení, nenaplněného očekávání a zklamání.

Stále to souvisí s tím, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše? Možná že ano. A možná, že nás jen na tuto cestu někdo navedl a my po ní jdeme, ani nevíme, jestli je dobrá. Proč mají muži nečekaný zájem o ženu, která je ignoruje a "hraje" si na nedostupnou? Naopak slečna, která muže potěší milou poznámkou a úsměvem, bude brána jako "snadná kořist, dostupná až vlezlá...". Je to prazvláštní. Člověk by řekl, že v dnešní době není o tuto formu upřímnosti zájem. Samozřejmě neříkám, že se takto chovají všichni. Ale to vzbuzuje práve ten zmatek. Někdo je potěšen upřímností, na někoho "platí" hra a faleš.

Ale možná, že kdyby si přestali všichni na něco hrát a chovali se tak, jak opravdu chtějí a jak to opravdu cítí, tak by se dýchalo volněji. Anebo ne, a celý svět by se zbláznil úplně.

Autor: Petra Neugebauerová | pátek 22.2.2013 9:15 | karma článku: 13.58 | přečteno: 673x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Eva Drunecká

Hoď kamenem kdo bez viny

Případ Warmbier rozpoutal vášnivé diskuze. Hororová líčení, předhánění se v líčení hrůz táborů v Severní Korei.

24.6.2017 v 3:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Fábik

Jak funguje právo – Juvenilní justice.

O tom jak se kradou děti rodičům s pomocí úřadů a s podporou soudů. Práva dle Úmluvy o právech dítěte zřejmě ani jako mezinárodní právní norma nikoho nezajímá.

24.6.2017 v 1:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 289 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 864 | Diskuse

Jakub Kouřil

Oslík a dáreček

Byl jednou jeden oslík, který vypadal jako všichni oslíci. Měl dlouhé uši a krásně hýkal. Jeho hlava se krásně táhla v úsměv. Oslík se jmenoval Jumbo a měl důvod se radovat. Vlastnil totiž žlutou krabičku.

23.6.2017 v 15:48 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 102 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2513
Píši o všem, co mě zaujme, inspiruje, rozesměje i rozlítí.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.